MedyaBlogAlüminyum Ekstrüzyon: Endüstriyel İnovasyon ve Maliyet Etkinliği

Alüminyum Ekstrüzyon: Endüstriyel İnovasyon ve Maliyet Etkinliği

Alüminyum ekstrüzyon

Alüminyum ekstrüzyon çoğunlukla alüminyuma değişik kalıplar içerisinde şekil kazandırılarak oluşturulur. Ekstrüzyon işlemi sayesinde değişik şekillerde alüminyum profil imal edilebilir. Alüminyum ekstrüzyon soğutma havayla ve su ile gerçekleştirilen bir işlemdir.

Alüminyum Ekstrüzyon Nedir?

Alüminyum ekstrüzyon nedir sorusuna belirli şekilde alüminyumun ısıtılarak kalıptan geçirilmesi ve bir delik boyunca akış için zorlanmasıyla malzemeyi şekil verilmesini sağlayan işlem olduğuna dair yanıt verilebilir. Ekstrüzyon sonrası kalıbın biçimi alüminyum boyunca uygulandığı için farklı boyutlarda ve şekillerde alüminyum profil elde edilebilir.

Alüminyum ekstrüzyon

Alüminyum ekstrüzyon

Alüminyum Ekstrüzyon Aşamaları Nelerdir?

Alüminyum ekstrüzyon kalıp işlemi belirli aşamalardan geçer. Bu aşamaları belirtmek gerekirse;

  • Öncelikle alüminyum billetler 350 ile 500 dereceye kadar ısıtılmalıdır.
  • İstenilen ısıya ulaştıktan sonra yağlama malzemesi ince bir film olarak aktarılmalıdır.
  • Isı sebebiyle kalıp veya malzemenin birbirine yapışmasının engellenmesi gerekir.
  • Bu aşamadan sonra billet taşıyıcı aktarılmalıdır.
  • Alüminyum billet kütükleri taşıyıcı duvarlar ile tam temas halindeyken karşıda bulunan kalıp tarafından ezilmelidir. Alüminyum ekstrüzyon pres makinesi tarafından gerçekleşen bu işlem sayesinde alüminyum kalıp boyunca itilir. Bu aşamada sıvı azot ya da azot gazı işlemi soğutmak amacıyla kalıbın çevresinden atmalıdır.
  • Basıncının sonucunda billet alüminyum kalıbın boşluğundan sıkılır ve çıkar. Böylelikle ekstrüzyon işleminin ardından sıcaklık anlık şekilde ölçülebilir ve not edilir.
  • Ekstrüzyon çekilmesi esnasında çıkışı soğutma kablosunun uzunluğu kadar bir dizi fan aracılığıyla soğutma işleminin tamamlanması gerekir.
  • Billet kütüğünün üstüne oksit kısmı atılır.
  • Ekstrüzyon istenen uzunluğa ulaştığında profil testere yardımıyla kesilir.

Özetle alüminyum ekstrüzyon makinesi ile işlemler bu şekilde gerçekleşir. Alanında uzman ekipler tarafından verilmesi gereken bir hizmettir. Detaylı ve kapsamlı bir süreç olduğu söylenebilir.

Alüminyum Ekstrüzyon Makinesi Nasıl Çalışır?

Alüminyum ekstrüzyon pres makinesi çalışma prensibi kapsamlı ve detaylıdır. Çalışma esnasında gerçekleşen birçok işlem olduğunu söylemek mümkündür. Bu doğrultuda alüminyum ekstrüzyon makinesi ile işlevsel bir kullanım yaratmak istiyorsanız bu alanda uzman olan firmaları ile çalışmanız gerektiğini bilmelisiniz. Profesyonel, deneyimli ve nitelikli firmalar tarafından sunulan alüminyum ekstrüzyon hizmeti, ihtiyaçlarınızı tam anlamıyla karşılanmasını sağlar.

Alüminyum ekstrüzyon

Alüminyum ekstrüzyon

Alüminyum Ekstrüzyon Kullanımı Esnasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Birçok amaç doğrultusunda kullanılan ve detaylı bir süreci kapsayan alüminyum ekstrüzyon presi ve hatları kullanım esnasında dikkat edilmesi gereken bazı etkenlere sahiptir. Alüminyum profil ekstrüzyonu alüminyum ekstrüzyon presleri aracılığı ile gerçekleşir. Preslerin taşıma kapasitesinin artması billet çaplarının da büyümesine yol açar. Bu sayede maksimum kalıp büyüklükleri artırılabilir. Alüminyum profil ekstrüzyon işleminin ilk aşamasında istenen alüminyum şeklini oluşturabilmek için kullanılan bir metal parçası yani kalıp elde etmek gerekir. Daha sonra alüminyum parçasının ısıtılması ve çelik piston yardımıyla kalıba zorlanması gerekir. Daha sonra ekstürde edilmiş alüminyum soğutma alanına taşınır ve uzun bir masaya yerleştirilir. Alüminyum ekstrüzyon işlemi sıcak ya da soğuk olmak üzere iki farklı şekilde gerçekleşebilir. Bu alanda dikkat edilmesi gereken etkenlerin alanında uzman kişiler tarafından bilindiğini dolayısıyla işlemlerin yalnızca uzman kişiler tarafından gerçekleşebileceğini söylemek mümkündür.

Alüminyum Ekstrüzyon Fiyatları 2024

Alüminyum ekstrüzyon kalıp firmaları tarafından verilen ve nitelikli bir işlem olarak değerlendirilen bu süreç hakkında en çok merak edilen soruların arasında fiyatlar geliyor. Fiyatların çeşitli etkenlere bağlı olarak değiştiğini söylenebiliyor. Verilen hizmetin kapsamı, elde edilmek istenen sonuç, kullanılan makineler ve süreç fiyatların belirleyicisi oluyor. Bu alanda yalnızca uzman ekipler ile çalışmanız gerektiğini, aksi takdirde sonucunu sizleri yeterince tatmin etmeyeceğini söylemek mümkündür. Alanında uzman ekiple çalışmak süre boyunca meydana gelebilecek problemlerin engellenmesini sağlar.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alüminyumun Gücünü Geleceğe Taşıyoruz.

E-Bültene Kaydolun!

Kurumsal
© 2023 Era Grup Alüminyum. Her hakkı saklıdır.
İletişim      Kariyer