MedyaBlogAlüminyum ve Yeşil Bina Tasarımı: Sürdürülebilirlikte Lider Malzeme

Alüminyum ve Yeşil Bina Tasarımı: Sürdürülebilirlikte Lider Malzeme

Alüminyum ve yeşil bina

Alüminyum ve yeşil bina son yılların en çok araştırılan konularından biri haline geldi. Sürdürülebilir malzemelerin her sektör için alternatif değil, ihtiyaç haline gelmesine yol açan pek çok durum gözleniyor. Bunların arasında nüfusun her geçen gün artması, artan nüfusun ihtiyacının karşılanması için inşaat sektörü tarafından yürütülen çalışmaların da artması başta geliyor. Alüminyum ve yeşil bina tasarımı yani sürdürülebilir malzemeler ile inşaat sektörünün güncellenmesi son yıllarda yapılan en başarılı çalışmalar arasında yer alıyor.

İnşaat Sektöründe Alüminyum Kullanılması

Alüminyumun binalarda kullanılması pek çok açıdan avantajlıdır. Yeryüzünde oksijen ve silisyumdan sonra en çok tercih edilen üçüncü element alüminyumdur. Yaklaşık 200 yıl önce keşfedilen, teknolojik gelişmelerin ardından inşaat sektörü gibi birçok alanda kullanılmaya başlanan alüminyum, inşaat sektöründe çelikten sonra en iyi ikinci seçenek olarak değerlendirilir. Alüminyumun yaklaşık %20’si inşaat sektöründe kullanılır. Alüminyum kullanmadan bina inşa etmenin neredeyse imkansız olduğu söylenebilir. Hafif yapıda olması, doğada dayanıklılık göstermesi, korozyona karşı dirençli olması ve toksik olmaması sürdürülebilir bir malzeme olduğunu gösterir.

Alüminyum ve yeşil bina

Alüminyum ve yeşil bina

Sürdürülebilir malzeme alüminyum inşaat sektöründe kullanıldığında mukavemet, dayanıklılık, geri dönüştürülebilirlik ve korozyon direnci gibi pek çok özelliği ile öne çıkar. Bu açıdan değerlendirildiğinde son 50 yılda bina uygulamalarında yaygın olarak kullanıldığı gözlenir.

Yeşil Bina Nedir, Özellikleri Nelerdir?

Belirli standartlara uyularak tasarlanan, içinde yaşayanlara ve çevreye standart binaların verdiği zarardan daha az zarar veren, inşaat pratiği ile üretilen yapılar yeşil bina nedir sorusuna yanıt olarak veriliyor. Araziyi en uygun şekilde değerlendiren yeşil binalar yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneliyor. En önemli özellikleri arasında ise malzemelerinin geri kazanılabilen ve dönüşebilen malzemeler olması bulunuyor. Fosil yakıtları mümkün olduğunca az kullanan, gün ışığından maksimum şekilde yararlanan, iç hava kalitesini denetlenmiş olan, üretimini teşvik eden binalar yeşil bina olarak değerlendiriliyor. Yeşil binaların pencere, duvar ve çatı yalıtımı maksimize ediliyor. Bu durum yaşam döngüsü boyunca çevre sorumluluğuna karşı yeterince uygun olduklarını gösteriyor.

Yeşil Bina Malzemeleri Nelerdir?

Yeşil bina malzemeleri çevreye en az zarar veren malzemelerdir. Yeşil binaların üretimi için malzeme seçimi esnasında belirli etkenler göz önünde bulundurulur. Bunlar;

  • Üretim ve taşıma sırasında azaltılmış karbon emisyonlarına sahip malzemeler,
  • Enerji tüketimi ile ilişkilendirilen, taşıma ve çıkarma işlemlerini azaltan, yenilenebilir, yerel kaynaklardan temin edilen ve geri dönüştürülmüş malzemeler,
  • Dayanıklı ve uzun ömürlü malzemeler,
  • Volatile organik bileşen emisyonu düşük, iç hava kalitesi yüksek malzemeler geri gül geri dönüştürülmüş malzemeler,
  • Değişen çevre koşullarına ve gelecekteki bina değişikliklerine adapte olabilecek malzemelerdir.
Alüminyum ve yeşil bina

Alüminyum ve yeşil bina

Alüminyum ve Yeşil Bina iel İnşaat Sektöründe Sürdürülebilirlik Sağlanır mı?

Alüminyum çevrecilik konusunda direnç gösteren bir malzemedir. Dünyada bulunan toplam alüminyum yaklaşık %20’lik kısmı inşaat sektörü için tercih edilir. Bu durum inşaat sektöründe alüminyum kullanılması ile sürdürülebilirlik sağlanmasının mümkün olabileceğini gösterir. Mukavemeti yüksek, dayanıklılık özelliği ile öne çıkan alüminyum, çatı, kapı, pencere, merdiven ve cephe kaplama gibi alanlarda da kullanılır. Estetik ve sızdırmazlık özellikleri yaygın olarak tercih edilmesinin sebepleri arasındadır.

Minimum tasarım ömrü 80 yıl olan alüminyum sürdürülebilir bir seçenek olarak değerlendirilir. Her türlü iklim şartlarında kullanılabilmesi en önemli özelliğidir. -80 ile 300 derece arasındaki sıcaklıklarda dahi özelliğini yitirmeyen alüminyum, düşük özgül ağırlığa sahiptir. Aynı sertlikteki çeliğin ağırlığının yarısı kadar olması sürdürülebilir ve kullanımı kolay bir seçenek olarak değerlendirilmesini sağlar. Yüksek binalarda ve gökdelenlerle kullanıldığında hafif olma özelliği ile önemli avantajlar yaratır. Dolayısıyla alüminyum ile inşaat sektöründe sürdürülebilirlik sağlanır mı sorusuna olumlu yanıt vermek mümkündür.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Alüminyumun Gücünü Geleceğe Taşıyoruz.

E-Bültene Kaydolun!

Kurumsal
© 2023 Era Grup Alüminyum. Her hakkı saklıdır.
İletişim      Kariyer